„Sabiny Gryglewskiej przygoda z literaturą”

Jesteś tu: » Aktualności » „Sabiny Gryglewskiej przygoda z literaturą”

„Sabiny Gryglewskiej przygoda z literaturą”

14 grudnia uczniowie klas IV-VI uczestniczyli w spotkaniu z Sabiną Gryglewską – autorką książki „W Pałacu Pana Prezydenta”.

Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, ze Sabina to szóstoklasistka, do której podczas pobytu w sanatorium w Ciechocinku dotarła wiadomość, że napisana przez nią książka została wydana i trafiła na półki księgarni. Jeden egzemplarz mama dziewczynki podarowała naszej placówce. Nie mogliśmy koło tej informacji przejść obojętnie i dlatego wkrótce pojawiła się propozycja zorganizowania, w ramach otwartej lekcji języka polskiego, spotkania autorskiego, podczas którego to właśnie Sabina miała opowiedzieć swoim sanatoryjnym kolegom i koleżankom,  np. o tym, jak przebiegała jej droga do tak spektakularnego sukcesu?

Pytań padało mnóstwo. Jak rozpoczęła się jej kariera pisarska? Kiedy odkryła w sobie ten rodzaj talentu? Jak to się stało, że jej opowieść została wydana? Czy oprócz zainteresowań literackich posiada inne pasje? Dlaczego miejscem zdarzeń jest Pałac Prezydenta RP?

Oczywiście, żadne z pytań nie pozostało bez odpowiedzi. Sabina prezentując obszerne fragmenty swej książki, opowiadała z pasją, że zawsze lubiła pisać, a pomysł popełnienia tej opowieści zainicjowała jej pani od języka polskiego z krakowskiej szkoły i została wydana w projekcie „Festiwal Magia Czytania z Fundacją PZU”, realizowanego przez Bibliotekę Kraków, przy wsparciu finansowym Fundacji PZU.  Z  nieskrywaną dumą wspomniała o swoim dziadku -  profesorze Ryszardzie Jerzym Gryglewskim uhonorowanym przez prezydenta Andrzeja Dudę Orderem Orła Białego. Fakt uczestniczenia wraz z rodziną w tej doniosłej uroczystości i wrażenia stąd płynące miały wpływ na osadzenie głównego wątku w Pałacu Prezydenta. Nieprzypadkowo również autorka w fabule przywołała postaci historyczne – powstańców, małego Frycka Chopina czy też uczniów krakowskiej szkoły, tym samym ujawniła kolejne swoje fascynacje – historię, muzykę oraz ukochanych przyjaciół ze stolicy Małopolski. Uczestnicy spotkania z podziwem słuchali Sabiny, a sprowokowani  opowieściami nieustannie wnikali w niuanse  jej procesu twórczego.

Cóż, zdaje się, że Sabina sławę i sukces otrzymała w genetycznym  spadku, nie może przecież zawieść tradycji rodzinnych. Pozostaje nam cieszyć się faktem, że była ona, choć przez chwilę, naszą uczennicą. Życząc jej zdrowia, spełnienia marzeń oraz wspaniałej drogi na szczyt, zapamiętajmy S A B I N A  G R Y G L E W S K A!


Tekst:B. Sobczak

Koordynator:B. Sobczak

Wprowadziła:W. Wzięch


 


 

 

Opracowanie: szkolnastrona.pl