Narodowe czytanie

Uczniowie Zespołu Szkół Uzdrowiskowych nr 1 w Ciechocinku znaleźli się w grupie 2 tysięcy osób z Polski i zagranicy, które w sobotę 5 września wzięły udział w Narodowym Czytaniu. O godzinie 15.30 przy fontannie na Parterach Hellwiga, rozpoczęło się czytanie „Lalki”  Bolesława Prusa. Uczniowie naszej  szkoły wraz z nauczycielami i wychowacami przygotowali dwa fragmenty w formie dialogu i chociaż „Lalka”  to trudna literatura, poradzili sobie znakomicie.

Narodowe Czytanie zainaugurowała w 2012 r. wspólna lektura „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 r. w całej Polsce odbyło się wspólne czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a w 2014 roku - „Trylogii” Henryka Sienkiewicza. Jest to akcja zainicjowana przed trzema laty przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego, mająca popularyzować fundamentalne w polskiej kulturze dzieła, wzmacniać poczucie wspólnej tożsamości, a także promować kulturę żywego słowa w jej najdoskonalszych przejawach.

Koordynatorzy: Beata Skolasińska-Borowicka, Agata Zielińska, współpraca Renata Aleksandrowicz

Tekst: Beata Skolasińska- Borowicka

Zdjęcia: Beata Skolasińska-Borowicka, Mariola Przeździęk